Pokojové rostliny jako léčivky

Nejen všeobecně známá aloe vera nebo angínovník čínský jsou právem označovány za pokojové léčivky, je i mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Pokojové rostliny jako léčivky
Pokojové rostliny jako léčivky (Zdroj: Shutterstock)

Víte, které rostlině se říká brahmí?

Jedná se o bakopu drobnolistou (Bacopa monnieri), rostoucí v Indii v bažinách, proto i my jí musíme v našem podnebném pásmu dodávat dostatek vody, aby prospívala. Pokud hledáte rostlinu pro své akvárium, můžete spolehlivě využít právě bakopu drobnolistou. V létě je ideální přenést ji ven, navíc skvěle vypadá v závěsných květináčích, neboť roste převisle. Její květy jsou nejčastěji bílé, ale setkáváme se i s modře kvetoucí formou.

V Asii se tato rostlina již dlouhodobě tradičně využívá pro schopnost posílit koncentraci a paměť. Rovněž její úloha při léčbě epilepsie a duševních nemocí je významná. Navíc má schopnost vyplavovat z organismu toxické a další škodlivé látky. Má rovněž výrazné antioxidační účinky.

Cypřišek pokojový funguje jako čistička vzduchu

Vypadá krásně, voní krásně a navíc je zdraví prospěšný, není tedy nejmenší důvod, proč bychom si jej neměli pořídit i do svého bytu, pokud ho ovšem již nemáme. Ovšem čím více rostlin, tím, lépe. Cupressus macrocarpa pomáhá v bytech udržovat čistý vzduch, byl přímo pro pěstování v bytech vyšlechtěn. Při jeho pěstování je třeba myslet na to, že tyto rostliny nesnáší rosení. Nezapomínáme ovšem na pravidelnou zálivku, aby kořenový bal nevyschl, ale rovněž jej nepřemokřujeme. 2 x za měsíc ve vegetační sezóně cypřišek přihnojíme. Pokud již máme doma starší exempláře, neuškodí jim seříznutí. Mnohé jistě potěší i to, že jej lze různě tvarovat. Cypřišky pěstujeme v lehčích substrátech smíchaných z rašeliny, písku a kompostu.

Tento rostlinný zázrak umí víc než obvyklé pokojové rostliny, které obvykle pouze vzduch v místnostech zvlhčují, cypřišek dokáže aktivně rozkládat některé škodliviny uvolňující se do vzduchu například z koberců, nábytku či z počítačů. Svěže zelený pokojový cypřišek má příjemnou citronovou vůni a je vhodný i do místností, kde pobývají alergici.

Potřebujete povzbudit svůj imunitní systém?

Pokud ano, pak je pro vás tou správnou rostlinou vitánie snodárná (Withania somnifera). Je vděčnou pokojovou rostlinou hned z několika důvodů: povzbuzuje organismus, působí protizánětlivě, má stimulační účinky na mozkovou činnost, dokáže zlepšit paměť a navíc kromě afrodiziakálních účinků dokáže ještě příznivě ovlivňovat plodnost. Jako droga se využívají její kořeny mající nahořklou chuť. Ovšem použít se dá i nať. Z těchto částí se připravuje tinktura, která se užívá po kapkách.

Na pěstební podmínky není rostlina nikterak náročná. Jelikož v našich klimatických podmínkách rostlina nepřezimuje, lze ji jako víceletou pěstovat jen ve větších přenosných nádobách, a to v běžné zemině a při obvyklé zálivce.

Kalísie aneb „zlatý vlas“

Callisia fragrans patří k velmi zajímavým léčivým rostlinám. Šťáva v ní obsažená má velmi pozitivní účinek, který zabraňuje bujení rakovinných buněk. Literatura rovněž zmiňuje její léčebné účinky při cukrovce, onemocnění sleziny, ledvin a žaludku, a to včetně žlučových cest. Prokázán je také její pozitivní vliv na léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů, alergií a astmatu.

Vzhledem k tomu, že kalísie je světlomilná pokojová rostlina, uvítá umístění na okenním parapetu, ale nemá ráda přímé slunce. Ovšem ještě lépe než ve vytopeném bytu se jí přes zimu bude dařit spíše na světlé chodbě či v chladnější ložnici. V průběhu vegetační doby zaléváme tuto rostlinu tak, aby si udržovala vlhký substrát. Na zimu však na zálivce výrazně ubereme.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si poradit se škůdci zazimovaných pokojovek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jsou vaše pokojové rostliny napadené škůdci? Víme, jak je zachránit.

Přezimování pokojových rostlin

Šárka Zelenková popovídá o tom jak se postarat o pokojové rostliny po zimě

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Použití krystalického hnojiva

Použití krystalického hnojiva

Novinky v oblasti pokojových rostlin

Pan František Kafka nám představí novinky mezi pokojovými rostlinami.

Znáte škůdce orchidejí a víte, jak se jich zbavit?

Stejně jako ostatní pokojovky, i orchideje jsou často napadány škůdci. Které prostředky jsou proti nim nejúčinnější?

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?